BALLIHİSAR KÖYÜ WEB SİTESİ.

ORDA BİR KÖY VAR, UZAKTA
O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR.
GEZMESEK DE, TOZMASAK DA
O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR.

BALLIHİSAR Köyü İçanadolu bölgemizde Eskişehir İli Sivrihisar İlçesine bağlı  ve Sivrihisar'a 14 klm uzaklıktadır. Sivrihisar ilçemizin haritaya göre güneydoğusunda Ankara ve Afyon yönlerinin ortasında yer alır. Köyümüz İstiklalbağı, Dinek, Çaykoz ve Ertuğrul köyleri ile komşudur. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünlerinden Arpa, Buğday, Çavdar, Şeker Pancarı, Soğan, başlıca yetiştirilen ürünler olup, köyde genç nüfusun çok olduğu dönemlerde Nohut, Mercimek, Fasülye, Kimyon, Üzüm, Kavun, Karpuz, Ay Çekirdeği, Haşhaş, ekimide yapılmıştır. 
    Hayvancılık alanında ise İnek, Koyun ve Keçi besiciliği yapılagelmektedir. Köyümüzde 1967 yılında başlayan arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin korunması amacıyla 1980 yılında 1. derecede sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu tarihten itibaren yeni yapılaşmaya kapalıdır. Bu nedenle hızlı bir şekilde dışarıya göç vermeye başlamıştır. Köyde gün ışığına çıkartılan ve ülke turizminin hizmetine sunulan değerlerini yeterince tanıtamamış ve bu eserleri köy halkına katma değer olarak çevirememiş durumdadır. Bu internet sayfamızdaki çalışmalarımızın bu amaca yönelik bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.

Ballıhisar Köyü ünlü edebiyat yazarımız Adalet AĞAOĞLU'nun "Fikrimin İnce Gülü" isimli romanının kahramanı olan Bayramın Köyünün adıdır. Bu kitapdan esinlenerek daha sonra başrolünü İlyas SALMAN'ın oynadığı "Sarı Mersedes"  filmi çekilmiştir. Kitapta ve filmde de anlatıldığı üzere Almanya'da işçi olarak çalışan Ballıhisarlı Bayram buradan aldığı mersedesi ile köyüne doğru çıktığı yolculukta Kapıkule'den yurda girdikten sonra başından bir çok olay geçer. En sonunda köye vardığında arabası da kendiside perişan olmuştur.
Ünlü yazarın neden romanında bu köyü seçtiği hususunda bir bilgimiz yoktur. Ancak köyümüz açısından iyi bir tanıtım vesilesidir.  

Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel.
47%
209

Güzel.
15%
68

Daha İyi Olabilirdi.
19%
85

Beğenmedim.
19%
86

Toplam oy: 448

Başlık: Anasayfa

Tarih: 02.09.2021

Yazan: Misafir

Konu: Fikrimin ince gülü

Merhaba. Koyunuzu Adalet Ağaoğlu sayesinde tanıdım. Yazdığı kitabı okurken koyunuzun resmen havasini soludum suyunu içtim. Bu Köyle Adalet Ağaoğlu sayesinde bir gönül bagim oluştu diyebilirim, bir gün yolum düşerse ziyaret etmek, antik kenti görmek isterim. Istanbuldan tum ballihisarlilara selamlar.

Yanıtla

—————

Tarih: 06.06.2021

Yazan: OctavioWal

Konu: Best Music

Hello,

New music: https://0daymusic.org/premium.php
MP3/FLAC, Label, LIVESETS, Music Videos, TV Series.
Download Dance, Electro, House, Techno, Trance, Pop, Rock, Rap...

Best regards,
0day MP3s

Yanıtla

—————

Tarih: 05.06.2018

Yazan: nermin küçük

Konu: ballıhisar

tam 37 sene önce ballıhisarda yaşadım okul ögretmenlerinden yener akbulak ın eşi sizin yakın komşunuz zübeyde ana babaannen annen imdat tek yakınım oldu sen ilkokulu gidiyordun kaynım önderle aynı sınıfa seni okadar çok seviyordumki önder hep kıskanırdı sen çok iyi çocuktun çok mutlu oldum görünce sevgiler selamlar yavrum

Yanıtla

—————

Tarih: 05.06.2018

Yazan: Recep ÖZKARA

Konu: Ynt: ballıhisar

Nermin yenge bende size sonsuz selam ve saygılarımı sunar ellerinizden öperim. Çok iyi hatırlıyorum sizleri bende sizi çok severdim. Önderle birlikte size gelip hamur kızartması yediğimi hatırlarım hep. köyümüzü internet ortamında arayıp bizlere ulaşmanız beni ayrıca mutlu etti. Üzerimizde komşuluk hakkınız vardır unutulmaz elbette. Ben istanbul'dayım sitede telefonum var bir gün yolunuz buralara düşerse başımın üzerinde yeriniz vardır Sizi misafir etmekten onur duyarım.

Yanıtla

—————

Tarih: 24.03.2014

Yazan: HÜSNÜ DUMAN ...

Konu: KÖY...

EVET HERKES GİBİ BENDE ÇOK BEĞENDİM..KÖYÜMÜZ,GELMİŞ GEÇMİŞİMİZİ.YAŞAYANLARI GURBETE GİDENLERİ,İLERİ GELENLERİ TAHSİL GÖRMÜŞ GİBİ NE BİLEYİM UNUTULANLAR OLSADA ONLARDA HATIRLANINCA İLAVE EDİLE BİLİR.DETAYLI BİR BİÇİMDE İŞLENMEYE CALIŞMIŞ RECEP KARDEŞİMİZ .EMEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR LER.. BU DEVRİN RESİMLER VE BİLGİLERLE SÜSLÜ GÜZEL BİR HATIRA DEFTERİ......

Yanıtla

—————

Tarih: 13.03.2014

Yazan: İbrahim İpek

Konu: Ballıhisar

Sayfanızı çok beğendim. Köyüm için örnek alacağım ,yapanların eline sağlık, Sadıkbağından selamlar..

Yanıtla

—————

Tarih: 10.12.2012

Yazan: İbrahim ÇAKIR

Konu: Receb Kardeşim teşekkürler

1988-1992 Yıllarında Ballıhisar Köyünde Görevim İmam-Hatip Olarak çalıştım.Recep ÖZKARA Kardeşimin yaptığı ve ilglendiği ballıhisarlılar sitesine girdim ve Hakka Yürüyenlerin resimlerine baktım benimle birlikte camide saf tutan Abilerimiz,Kardeşllerimizi görünce çok duygulandım ve 23 sene evveline gittim.Bunlar tatlı hatıralardır.Recep kardeşime teşekkür ediyorum ve devamını diliyorum....Sevgilerimle

Yanıtla

—————

Tarih: 29.02.2012

Yazan: Hakan YıLmaZ

Konu: ÇoK Güzel

Vallahi bu site bayağı Güzel.....

Yanıtla

—————

Tarih: 07.02.2012

Yazan: Hayrettin Tekin

Konu: Unutmamak ve unutulmamak.

Selam.Saygı ve muhabbetle merhabalar.1986-1987 yıllarında bu güzel,şirin,ikinci köyüm olarak kabul ettiğim bu güzel köyde kur'an kursu öğreticiliği görevinde bulunmuştum.unutmadım,asla unutamam.inşallah bu güzel bir kez daha gelmek isterim.görevimin ilk yılları olsa yine bu köyde görev yapmak isterdim.

Yanıtla

—————

Tarih: 08.02.2012

Yazan: Recep ÖZKARA

Konu: Ynt: Unutmamak ve unutulmamak.

Hayrettin Hocam köyümüz ve köylülerimiz hakkındaki iyi dilek ve düşüncelerinize teşekkürler. Eminim köylülerimizde aynı güzel duygularla sizi seviyordur. Bizi seven bizdendir.

Yanıtla

—————