Ballıhisar Köyü Eskişehir İli Sivrihisar ilçesinin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda en önde gelen köylerinden biri olduğu dönemde 1967 - 1973 yılları arasında yer altında yatan zenginliklerinin gün ışığına çıkartılmasıyla 2200 yıllık geçmişiyle tanışmıştır. Bu tarihten itibaren köyde turizm hareketliliği de başlamıştır. Kazı alanlarında ortaya çıkartılan muhteşem tapınağı ve antik tiyatrosu ile açık hava müzesi bir çok yerli ve yabancı turisti köye çekmektedir. Anadolumuzda köylerden ziyade bir çok ilçe ve şehirlerimizin dahi sahip olamadığı bu güzellikler köyümüz yaşantısına ve geleceğine artı değer olarak yansıtılamamış, aksine 1980 yılında 1. derecede sit alanı olarak ilan edilmesi ile köyde yaşam oldukça zorlaşmış ve hızla göç vererek kan kaybetmeye başlamıştır. 

 


 


PROJE GEÇMİŞİ:

    Köyümüzün sanal ortamda hakettiği yeri alamadığı gerçeği bizi bu yönde bir çalışma yapmaya yöneltmiştir. Ballıhisar adı altında sanal ortamda yapılan bir aramada genel olarak karşımıza Pessinus ile ilgili bilgileri içeren sayfalar görüntülenmektedir. Bizde hem 2200 yıl önceleri bu topraklarda yaşayan insanların hemde şimdiki sahipleri olan bizlerin yaşantılarını harmanlayıp birlikte sunmak istedik. Pessinus'tan günümüze Ballıhisar ve Ballıhisar'lıların yaşantısını anlattığımız sitemizde güzel vakit geçirmeniz dileğiyle....

 

 


SİTE KULLANICILARI Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Sitemizle sizlere Ballıhisar Köyünün tüm yönleriyle tanıtımını amaçladık. Ballıhisar'lı olupta köy dışında yaşayanlarada zaman zaman açıp baktıklarında eski günlerini yad edebilecekleri görüntüler ve yazılar bulmaları ile bundan sonraki günler için köyde olup bitenleri takip ederek köyleri ile bağlantılarını kesmeyip bu güzellikleri yaşatmalarını istedik. Sizler sitemizi ziyaret ettiğinizde biz amacımıza ulaşacağız demektir.