KİM DEMİŞ, NE DEMİŞ

ABBAS YILMAZ'DAN İNCİLER :

"GEMİ SU ALDI"

    Abbas YILMAZ rahmetli Hamzanın Mehmet ile birlikte acıbaşında çobanlık yaparlarken suyun karşısına geçmeleri icap etmiş. Her ikiside birden elbiselerini çıkarmaya başlamışlar. Abbas Mehmet'e demiş ki "arkadaş ikimizin birden soyunmasına gerek yok bak ben soyundum, seni omuzuma alayım birlikte geçelim karşıya, birde sen boşuna soyunma demiş. Mehmet'te kabul etmiş . Abbas koltuğunun altına kendi elbiselerini alıp Mehmet'ide omuzuna çıkartıp derenin ortasına kadar gelmiş daha sonra "gemi su almaya başladı herkes canını kurtarsın" deyip suyun içine oturmuş. Kendisi soyunuk olduğu için birşey olmamış tabi olan zavallı Mehmet'e olmuş bütün elbiseleri ıslanmış.

"NAMAZI DA SİZ KILIN"

       Abbas YILMAZ köyde bir gün sabah erken kalkıp camiye gitmiş ve sabah ezanını okumuş. Minareden inip tekrar eve giderken ezan sesini duyup camiye giden birkaç ihtiyar köylü ile yolda karşılaşır. İhtiyarlar buna sorarlar -"Hayrola Abbas namazı kılmadan nereye gidiyon?" Abbas cevap verir -"Ezanı ben okudum namazı da siz kılın ben eve gidiyom"

 DOKTOR'TAN SEÇMELER : 

"NE PARASI İSTİYORSUNUZ"

        Köydeki camide görevli İmam bulunmadığı bir zamanda köylü parasıyla geçici bir imam tutarar. İmamın ücretinin ödenmesi için köylüden para toplanır sıra Doktora gelir kendisinden imam için para istenildiğinde -Allah aşkına söyleyin komşular beni hiç camide göreniniz var mı? Ne parası vereyim ben şimdi?

"ÜÇ HAKKI DAHA VAR"

     Doktor rahmetlik zamanında Pi nin ekin tarlasından geçer. Ekininin çiğnendiğini gören Pi bunu yapana küfür eder. Komşuları doktora Pi sana ekininden geçtiğin için küfür etti derler. Doktor da ben o ekinden üç sefer geçmiştim daha pinin iki küfür hakkı var der.

EKREM BAŞÇAVUŞTAN GELENLER :

"ATILANLAR LEBLEBİ DEĞİL"

    Rahmetli Başçavuş Ekrem YILMAZ Konya'da görevli olduğu dönemde üniversitede meydana gelen öğrenci olaylarında müdahale eden askeri birliğin başında görevli olan astsubay olarak emrindeki askerlere ilk ateş emrini vermiştir. Çıkan olaylar sonrasında yaralananlar olmuş ve mahkemeye çıkartılmıştır. Mahkemede hakim Ekrem Başçavuşa sorar " Evladım neden askerine ateş emri verdin." Ekrem Başçavuş hazır cevaptır: "Efendim karşıdan üzerimize atılan leblebi değil kurşundu!..."

"BİZİM KÖYDE DÖRT VAKİT"

     Rahmetli Ekrem Başçavuş köyde muhtarlık yaptığı dönemde görevli imamın sabah ezanlarını genelde okumaması nedeniyle bir gün Sivrihisar Müftülüğünü telefonla arar ve kendisini dahi tanıtmadan şöyle der. "Sayın Müftü bey dinimizde günde kaç defa ezan okunur" Müftü cevap verir: "Tabiki beş defa" bunun üzerine Ekrem Başçavuş: "İyi öyleyse neden bizim köyde dört defa okunuyor " der ve telefonu kapatır.

HACELLİ ÇAVUŞTAN :

"İYİ YA TOK ÖLMÜŞ"

Baki DOĞAN bir gün eve gelir ve babası rahmetli Haceliçavuşa derki -"Baba Galoların inek ölmüş." Babası -"Hayırdır oğlum inek niye ölmüş ki?" -"Çok yonca yimiş ondan ölmüş" Bunun üzerine Haceliçavuş -"İyiya oğlum hayvan aç ölmemiş tok ölmüş"

 

 


Bizimle iletişime geçin