ALTYAPI BİLGİLERİ

    Köyümüzde altyapı yatırımları açısından son yıllarda teknolojinin getirdiği olanaklardan köyün sit alanı olması sebebiyle yeterince yararlanamamıştır. Bu nedenle halen köyde kanalizasyon şebekesi mevcut değildir. Köyümüze elektik 1976-1977 yıllarında gelmiştir.Bu tarihten beridir hizmet veren elektrik trafosu ve aydınlatma ahşap direkleri 2010 yılında köy muhtarımız Birol KILIÇ'ın gayretleri ile yenilenmiştir. Sık sık arıza yapan trafo değiştirilmiş, ahşap direkler sökülüp yerlerine beton direkler dikilmiş ve tüm sokak aydınlatmaları yenilenmiştir. 

"YENİLENEN ELEKTRİK ŞEBEKESİ"

 

 İçme suyu şebekesi mevcut olmamakla beraber köyün bir çok noktasında çeşmeler bulunmaktadır. Bu çeşmelerin haricinde bir çok köylümüz kendi evlerinin avlularına artezyen, kuyu veya emme basma tulumba yaptırarak su çıkartmış ve su ihtiyaçlarını bu şekilde temin eder duruma gelmiştir. Azda olsa evinde bu imkânı olmayanlar köy çeşmelerinden taşıma su ile ihtiyaç gidermektedirler. Su taşımacılığında da teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanılmakta aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere traktörle köy çeşmesinden su tankeri doldurulup uzun süre su ihtiyacı bu şekilde giderilmektedir. 

    Köyümüzün tam ortasında yeralan ana çeşmemizin suyu köyün bağlarının bulunduğu mıntıkanın dağlık kesimlerinden gelmektedir. Bu çeşmenin suyu oldukça boldur. Köyün koyun ve inek sürülerinin sulanması için 18 adet olukları bulunmakla birlikte bu suyun yarısı da köy çamaşırhanesine ayrılmıştır. Burada bulunan 5 adet çeşme ilede köy hanımlarına hizmet vermektedir.

"KÖY ÇEŞMESİ"

    ULAŞIM: Köyümüz Sivrihisar'a 14 klm uzaklıkta olup,uzun yıllar öncesinden yol asfalt yapılmış durumdadır. Yolumuzun kış mevsiminde de kapanması söz konusu değildir. Köyümüz Sivrihisar'ın bir çok köyle bağlantısını sağlayan ana yolun üzerinde kurulmuş olması nedeniyle ulaşım açısından şanslı bir konumdadır. Bu yol üzerinde bulunan diğer köylerin araçları köyümüzden geçmektedir. Bu nedenle köylülerimiz daha çok bu diğer köylerin toplu taşıma araçlarını kullanmışlardır. Bu araçlar ihtiyaca cevap verdiği için de kendi köylülerimizden araç alıp taşımacılık işine girişen olmamıştır. Köyümüzden 5 klm uzaklıkta bulunan Ertuğrul (Yakapınar) köyünde uzun yıllar hizmet veren iki adet büyük otobüs yolcu taşımacılığında köyümüzce de kullanılmıştır. Özellikle Sivrihisar'da pazar kurulan Çarşamba günleri bu otobüsler iki köyün halkını taşıyabilmek için iki bazende üç sefer yapmaktaydılar. Bunun haricinde diğer köylere ait minübüs ve küçük otobüslerde bu maksatla kullanılmıştır. Şimdi ise bir çok evde otomobil mevcuttur. Köyümüzde eskiden olduğu gibi şimdi de bulunduğu konum itibarıyla günün her saatinde İlçe merkezine ulaşım için araç bulma sıkıntısı yaşanmamaktadır.

"KÖY YOLUMUZ"

 

OKUL: Köyümüzde halihazırda eğitime açık okul bulunmamaktadır. 1980 li yıllar itibarıyla 150 yi aşkın öğrenci sayısı ile 5 derslikli bir ilkokulu olan köyümüzde öğrenci azlığı nedeniyle 1995 yılında kapanan okulumuz öğrencileri taşımacılı eğitim sistemi ile komşu köy olan Ertuğrul (Yakapınar) veya Sivrihisar'da öğrenim görmektedirler.

"İLKOKULUMUZ"

 

 

     1975 - 1976 yıllarında açılan ortaokul ise 50 nin üzerinde öğrencisi ile hem köyümüze hem civar köylere hizmet vermekte idi. Ancak zamanla göç verenve genç nüfusun hızla azaldığı köyümüzde öğrenci azlığı nedeniyle 1982 yılında da ortaokulumuz kapatılmıştır. Bu tarihten sonra okumak isteyen öğrencilerimiz Sivrihisar'da kendi imkânlarıyla kiralık ev tutarak yada yurtlarda kalarak okumak zorunda kalmışlardır. Okullarımızın açık olduğu dönemde köyümüzde 11-12 adet öğretmen görev yapmıştır.

 

"ORTAOKULUMUZ"
 RESMİ DAİRELER: Köyümüzde yıllarca açık bulunan hem köyümüze hem civar köylere hizmet veren PTT şubemiz, burada görevli olan ve emekliye ayrılan rahmetli postacımız Musa FAYDACI'nın emekliye ayrılması ve Ertuğrul köyüne telefon santrali kurulması ile kapatılmıştır. Sağlık Ocağı binası mevcut olup dönem dönem açık bulunarak köylüye hizmet vermiştir. Ancak halen kapalı durumdadır. Köy camisi görevli imamı ile birlikte faaliyettedir. Müzemiz 1967 yılında başlayan kazılardan sonra burada çıkan eserlerin sergilenmesi amacıyla açılmıştır. Halen bir görevlisi ile birlikte hizmete devam etmektedir.  


Başlık: ALTYAPI BİLGİLERİ

Yorum bulunamadı.