Köyümüzden Haberler

Köyümüzde  2014 Yılı Yağmur Duası Etkinliği 16 Mart 2014 Pazar günü düzenlenecektir. İrtibat için Muhtar Birol KILIÇ tel: 0544 7130944 Mevla hayırlı ve bol rahmetli bir yıl nasip etsin inşallah.

-KÖYÜMÜZDE YAĞMUR DUASI:

Köyümüzde 23 Mayıs 2010 tarihinde bir yağmur duası etkinliği düzenlenmiştir. Bunun için tüm köy halkının katılımı ile yardımlar toplanılmıştır. Köyümüzde hayvancılık yapan bir çok hane kurbanlık için koyun ve koç bağışlamıştır.


"KURBAN KESİMİ"
    
  
Yağmur Duasında davetlilere verilecek yemek için gerekli malzemeler içinde gerek köydeki ailelerden gerekse Ballıhisar'lı olupta köy dışında ikâmet edenlerden gönüllü olarak yardım toplanılmıştır. Son yıllarda yağmur yağsın yağmasın bu etkinlik yapılmaya başlanılmıştır. Bu nedenle yağmur duası artık geleneksel hale gelmektedir. Yapılan bu etkinlik hem Yüce Yaradana bir yakarış ve şükür hemde köylülerimiz arasında karşılıklı olarak yardımlaşma , dayanışma ve kardeşlik ortamı oluşturmaktadır.


"KÖY CAMİSİNDE MEVLİT"
      

Köyümüzün yakınlarındaki komşu köylerden ve Sivrihisar ilçe merkezinden de misafirler davet edilmiştir. Köyümüzün harman yerleri mevkisinde açık alanda yapılması planlanan etkinlik bir gün öncesinden başlayan yağmur nedeniyle kapalı alanda yapılmak zorunda kalınmıştır. Bu amaçla Cumartesi günü köy hanımlarımızın katılımıyla iki adet köy fırınında çok sayıda ekmek pişirildi.


"FIRINDA EKMEK PİŞİRİMİ"
      

Bu esnada köy erkeklerimizde bağışlanan kurbanlıkların kesimini yaptılar. Bu sene itibarıyla 8 adet kurbanlık koyun ve koç kesilmiştir. Bazı senelerde 10-12 adede kadar kurban kesildiği olmuştur. Kesilen kurbanlıkların etleri  köy kahvesinde Cumartesi günü akşamı köyümüz gençleri tarafından gayet şenlikli bir ortamda kuşbaşı doğranıp kavurma yapılmak üzere hazır hale getirilmiştir.


"ETLERİN DOĞRANILMASI"
    

Pazar günü yemek pişirme işi köyümüzde kapalı alan olan çamaşırhanemizde kurulan kazanlarda yapılmıştır. Yemeklerimizi köyümüz halkından Ali İhsan YAHNİ'nin damadı İbrahim bey pişirmiştir. Ustalığı hepimiz tarafından malüm olan aşçımızın yemekleri her zamanki gibi çok lezzetli olmuştu.


"YEMEKLERİN PİŞİRİLMESİ"
     

Mevlüt ve Dua ise köyümüz Camisinde yoğun bir katılım eşliğinde yapılmıştır. Mevlüt ve duadan sonra yemekler rahmetli Mustafa İLTER'in evinde ve bahçesindeki üstü kapalı garaj alanında kurulan masalarda yenilmiştir. 


"YEMEKLERİN YENİLMESİ"
    


Yemek menüsünde köyümüz davetlerinde geleneksel olarak verildiği üzere Bamya çorbası, Pirinç Pilavı üzeri kavurma et ve ayrıca kemikli haşlama et, helva ve ayran ikram edilmiştir. Böylesi güzel ve hoş bir etkinliğin düzenlenmesine ön ayak olan başta muhtarımız Sayın Birol KILIÇ ve azalarına ve her türlü yardımlarını hiç çekinmeden vererek katılımda bulunan tüm köylülerimize davetimize uzaktan ve yakından gelip köyümüzü onurlandıran misafirlerimize bizlerle birlikte dua edip amin diyen herkese sonsuz şükranlarımızı sunarız. Yapılan yağmur duasının Allah katında kabul olmasını önümüzdeki senenin köyümüz, bölgemiz ve tüm yurdumuz açısından bol bereketli ve hayırlı bir yıl olmasını temenni ediyoruz. (Recep ÖZKARA)


Başlık: KÖYÜMÜZDEN HABERLER

Tarih: 19.05.2011

Yazan: halil şekerci oğlu

Konu: teşekkür

Köyümüzde yine 22 mayıs 2011şükür duası yapılacagını duydum çok sevindim yapanlardan sebep olanlardan ALLAH razı olsun ALLAH kabuletsin ALLLAH afat ve kazalarından cümle ümmetini korusun

Yanıtla

—————