GİYSİLERİMİZ

 

Köyümüzün giyim kuşam alışkanlığı tipik bir Anadolu köy geleneğini yansıtır. Normal zamanlarda köylülerimiz;

ERKEKLER: Normal pantolan, gömlek, (yelek) ceket, ve şapka (kasket) kullanırlar. Ayakta bilhassa eski yıllarda yaz kış kendi koyunlarımızın yünlerinden eğirilip hanımlar tarafından örülmüş yün çoraplar giyilir. İçlik olarak ise göynek olarak tabir edilen uzun kollu ve uzun etekli bir çeşit atlet eski dönemlerde kullanılmakta idi. Ama zamanla yeni nesil tarafından bu alışkanlık terkedilmiştir

 
             

 

BAYANLARIMIZ: Bayanlarımızın günlük kıyafetinin asıl aksesuarı şalvardır. Yöremize has kesim ve dikim tekniği kullanılan şalvarın ağ kısmı paça seviyesinde ve uzun olarak kesilip dikilir. Normal bir şalvar için yaklaşık 4,5 - 5  metre ebadında kumaş kullanılır. Kumaşların kesimi ve dikimi köydeki bu işe eli yatkın hanımlarımızca yapılır. Hanımlarımızın başında yazma, Çar(bir tür beyaz namazlık) kışın yöreye has kahverengi atkı denilen kalın örtü kullanılır.


"ŞALVARLI BAYANLARIMIZ"
        

Düğünlerimizde genç kızlarımızın giydiği "Sarka-Sefai" denilen ağır ve özel işlemeli iki bölmeden oluşan bir giysimiz vardır.


"SARKA"
       
Ayrıca yine özel günlerde giyilen "Bindallı" denilen tek parça ve işlemeli bir elbisemiz mevcuttur.

"B İ N D A L L I"
        

Köyümüzde köy hanımlarınca elde örülen yün bayan ve erkek çoraplarından bir görünüm. aynı karede görülen Sivrihisar kilimi de köyümüzde kendi koyunlarımızın yünlerinden eğrilip kök boya ile boyandıktan sonra elde dokunmuştur.


"EL DOKUMA ÇORAPLAR ve KİLİM"
         

GÜNLÜK KIYAFETİYLE YAŞLI BİR ÇİFTİMİZ:

     


Başlık: GİYSİLERİMİZ

Tarih: 25.10.2014

Yazan: Sadıkbağı köyünden İbrahim İpek

Konu: Teşekkür

Komşu köy Ballıhisar sayfasını çok beğendim.Hazırlayan editörü kutluyorum . Ancak:Syfa sanki dondurulmuş gibi..Özellikle bu köyde yetişen kişilerin özellikle yeni gelişmeleri eklemeleri sayfayı daha da zenginlaştirmeleri gerekir diye düşünüyorun .Bütün Ballıhisarlılara sevgiler ..Selamlar.
İbrahim İpek:Sadıkbağı Köyü Der. Başkanı

Yanıtla

—————