BALLIHİSAR KÖYÜ WEB SİTESİ.

 

 

 

 

ORDA BİR KÖY VAR, UZAKTA
O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR.
GEZMESEK DE, TOZMASAK DA
O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR.

 

    BALLIHİSAR Köyü İçanadolu bölgemizde Eskişehir İli Sivrihisar İlçesine bağlı  ve Sivrihisar'a 14 klm uzaklıktadır. Sivrihisar ilçemizin haritaya göre güneydoğusunda Ankara ve Afyon yönlerinin ortasında yer alır. Köyümüz İstiklalbağı, Dinek, Çaykoz ve Ertuğrul köyleri ile komşudur. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünlerinden Arpa, Buğday, Çavdar, Şeker Pancarı, Soğan, başlıca yetiştirilen ürünler olup, köyde genç nüfusun çok olduğu dönemlerde Nohut, Mercimek, Fasülye, Kimyon, Üzüm, Kavun, Karpuz, Ay Çekirdeği, Haşhaş, ekimide yapılmıştır. 
    Hayvancılık alanında ise İnek, Koyun ve Keçi besiciliği yapılagelmektedir. Köyümüzde 1967 yılında başlayan arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin korunması amacıyla 1980 yılında 1. derecede sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu tarihten itibaren yeni yapılaşmaya kapalıdır. Bu nedenle hızlı bir şekilde dışarıya göç vermeye başlamıştır. Köyde gün ışığına çıkartılan ve ülke turizminin hizmetine sunulan değerlerini yeterince tanıtamamış ve bu eserleri köy halkına katma değer olarak çevirememiş durumdadır. Bu internet sayfamızdaki çalışmalarımızın bu amaca yönelik bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.
 

    Ballıhisar Köyü ünlü edebiyat yazarımız Adalet AĞAOĞLU'nun "Fikrimin İnce Gülü" isimli romanının kahramanı olan Bayramın Köyünün adıdır. Bu kitapdan esinlenerek daha sonra başrolünü İlyas SALMAN'ın oynadığı "Sarı Mersedes"  filmi çekilmiştir. Kitapta ve filmde de anlatıldığı üzere Almanya'da işçi olarak çalışan Ballıhisarlı Bayram buradan aldığı mersedesi ile köyüne doğru çıktığı yolculukta Kapıkule'den yurda girdikten sonra başından bir çok olay geçer. En sonunda köye vardığında arabası da kendiside perişan olmuştur.
Ünlü yazarın neden romanında bu köyü seçtiği hususunda bir bilgimiz yoktur. Ancak köyümüz açısından iyi bir tanıtım vesilesidir.  

 

 


Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel.
78%
123

Güzel.
4%
6

Daha İyi Olabilirdi.
9%
14

Beğenmedim.
9%
15

Toplam oy: 158


Başlık: Anasayfa

Tarih: 15.08.2010

Yazan: Necmi GÜNAY

Konu: PESSİNUS

Değerli Kardeşim Sayın ÖZKARA,
PESSINUS 'u dünya turizmine açma gayretlerini görüyor ve takdir ediyorum.Balıhisar damadı olarak seninle gurur duyuyorum.Başarılarının devamını dilerim.

Yanıtla

—————

Tarih: 11.08.2010

Yazan: haydar

Konu: ballıhisar

abicim sonunda küyümüze ait site süper eline salık

Yanıtla

—————

Tarih: 10.08.2010

Yazan: zafer topkaya

Konu: o köy bizim köyümüz

Emeği geçenlere çok teşekkür ancak bu kadar güzel olabilirdi

Yanıtla

—————